Na naszym rynku istnieją setki projektów domów typowych, jednakże mimo tego trudno jest zdecydować się, który projekt zapewni nam budynek ładny, funkcjonalny, a do tego całkiem tani w utrzymaniu, co jest jednakowo ważnym, czy może najważniejszym czynnikiem wyboru. Każda osoba pragnie zbudować trwały dom, zużywając niewielkie koszty, ale jednakowo istotne jest, żeby w czasie korzystania z niego nie powodował on dodatkowych kosztów, ze względu na specyfikę jego budowy. Dobrze byłoby zastanawiać się nad tą sprawą już w trakcie wybierania projektu. Projekty domu potrafią zwrócić naszą uwagę oryginalnymi wizualizacjami, ale czasem wychodzi na to, że gdy dokonujemy wyceny realizacji jakiegoś projektu, łapiemy się za głowę. Wówczas niektóre osoby poszukują różnych metod na zmniejszenie kosztów, co prowadzi w końcu do adaptacji, zmieniających pierwotny zarys projektu. Dlatego powinno się brać pod uwagę kilka czynników, które mogą ustrzec przed dużymi kosztami. Najważniejsza sprawa na jaką powinniśmy zwrócić uwagę w czasie wybierania projektu, to jego wnętrze, a nie zewnętrzna elewacja.

Naturalnie to ona zazwyczaj najbardziej przyciąga wzrok, ale ją zawsze można potem urozmaicić i wyremontować, także najprostszymi środkami, również tuż po wykończeniu całości.

Jeśli mówimy za to o rozkładzie albo powierzchni pokoi w środku budynku, tu wszelkie zmiany są już bardziej skomplikowane, potrzebują większych wydatków i najczęściej doprowadzają do długotrwałych i kłopotliwych remontów. Zmian jakie wykonywane są na zewnętrznej elewacji praktycznie się nie czuje i nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu pokojów. Kolejna rzecz to obrys domu. Tu dobrze jest skupiać się na projektach, w których jest on w miarę kompaktowy. Regularne kształty budynku, czyli na przykład kwadrat czy prostokąt są najbardziej ekonomiczne, ponieważ wszelkie wykusze zwiększają koszty budowy, przez to że jest większą ilość pracy, lub nadprogramowe materiały. Domy o rozbudowanych bryłach powodują również, że ciepło w budynku rozkłada się nierównomiernie, zatrzymując się po wszystkich kątach i przyczyniając się do większych kosztów ogrzewania..