Współcześnie mikroskopy stanowią bardzo interesujące spektrum albowiem pojawiają się nie tylko w laboratoriach, ale również w domach. To ciekawe rozwiązanie również dla najmłodszych, którzy dzięki niewielkiemu urządzeniu mogą urozmaicić swoje umiejętności, zaspokoić wiedzieć jak i rozwinąć fantazję.

Mikroskop elektronowy to bardzo istotne narzędzie, które pozwala na badanie przedmiotów w powiększeniach, dzięki czemu bez wątpliwości możemy obserwować obiekty, które wielkością nie przekraczają 1 µm.

Jedną z najważniejszych zalet owego urządzenia jest duża rozdzielczość, która jest przypuszczalna dzięki wykorzystaniu krótkiej długości fal promieniowania. Ponadto, mikroskopy tego typu, umożliwiają określenie przekazui powierzchnii składu mechanicznego specyfików. Przedmioty, które widzieć będziemy w wyniku mikroskopu elektronowego dzięki wiązce elektronów, która jest przyspieszona do ogromnej prędkości. Elektrony wydzielane ruszają się w stronę anody, z kolei wewnątrz kolumny urządzenia muszą panować warunki wysokiej próżni aby nie zakłócać ruchu elektronów i uniknąć jonizacji resztek gazów. Próżnia wytwarzana jest za pośrednictwem dwustopniowego układu pomp próżniowych.

Soczewki zlokalizowane w mikroskopach są lub elektromagnetyczne albo elektrostatyczne. Ich walorem jest możliwość uregulowania długości ogniskowej, przez zmianę prądu, który płynie przez cewkę, dlatego też co zmienia średnicę wiązki lub pozwala wybrać właściwe powiększenie. .