Sposobów na pozbycie się niekorzystnych kilogramów jest niezmiernie wiele. Większa część z nich występuje w postaci diet, gdzie wprowadzenie stricte wskazanego jadłospisu znajduje przełożenie w szybszym spalaniu tłuszczu i ogólnym obniżeniu masy ciała ludzkiego. Jeżeli chodzi o diety, to pośród nich wolno dokonać najogólniejszego podziału na niskokaloryczne programy żywieniowe, których cechą specyficzną jest to, że pozwalają na szczególnie szybką stratę bezużytecznych kilogramów. Nie bez powodu definiowane są potocznie błyskawicznymi programami odchudzającymi. Drugi rodzaj diet, to takie, które pozwalają na metodyczne, acz nieznaczne obniżanie masy ciała.

Spoglądając na leżący wokół świat oraz ludzi, jacy w nim istnieją wolno dopatrzeć się wielu elementów pokazujących na powszechne problemy z otyłością.

Taki stan rzeczy jest bezpośrednio połączony z nieodpowiednim stylem życia, a dokładniej rzecz określając niezdrowym sposobem żywienia. Jednakże w tej całej sytuacji można dostrzec miarodajne pozytywy, bo coraz większa ilość ludzi na świecie rozpoczyna dostrzegać minusy nieodpowiedniego sposobu żywienia, otwarcie oddziałujące na zły stan zdrowia i mało atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Przyczyną tego wszystkiego są kalorie, jakie dostarczane do organizmu ludzkiego w nadmiernie ogromnych ilościach odkładają się w postaci tłuszczu. Sposobem na walkę z masą tłuszczową są programy odchudzające.

Jadłospisy takich programów zbudowane są na niskokalorycznych pokarmach.

Mowa w tym momencie w głównej mierze o dietach, jakie nastawione są przede wszystkim na odchudzanie, w wypadku, których strata bezużytecznych kilogramów następuje w błyskawicznym tempie, co ma przełożenie na poprawę zewnętrznego wizerunku i kondycji..