Zjadając różnego rodzaju posiłki tak właściwie nie myślimy, co naprawdę jemy, a mówiąc bardziej szczegółowo, nie wiemy z jakich składników składają się nasze dania oraz na jakie elementy ma zapotrzebowanie nasz organizm. Elementarną częścią żywności człowieka jest białko. Proteiny to zasadniczy budulec ludzkich tkanek, przy braku którego organizm ludzki nie umiałby właściwie pracować. Białka również poprawiają w naszym organizmie wiele przebiegów na przykład proces przemiany materii. To dzięki proteinom człowiek wzrasta i rozwija się oraz to dzięki niemu naprawiają się nasze zepsute tkanki. Białka składają się z dużej ilości cząsteczek, a w ich skład wchodzą także aminokwasy. Następną gromadą potrzebnych dla człowieka związków są cukry. Węglowodany nazywane są najczęściej cukrami. Są to związki organiczne, które składają się z tlenu, węgla i wodoru. Cukry występują we wszystkich dostępnych człowiekowi roślinach.

Składniki te niosą człowiekowi wigor i niezmienną ciepłotę ciała. Również węglowodany regulują pracę naszych organów wewnętrznych. Posiadają one również istotny nacisk na przemianę materii człowieka. Następnymi substancjami bez których nie może obejść się ludzki organizm, stanowią tłuszcze.

Tłuszcze są naturalnymi substancjami organicznymi, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Tłuszcze, które zjada człowiek to zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, jak i też roślinne. Tłuszcze dla człowieka stanowią bezcenne źródło wigoru i zapasów, które magazynuje nasz organizm. Ponadto tłuszcze ochraniają ludzki organizm przed wychłodzeniem i magazynują w organizmie wodę. Tłuszcze pełnią również funkcję budulcową ludzkich komórek. Nasz organizm do sprawnego działania prócz powyższych związków wymaga też związków mineralnych, wody i witamin. Jeśli nasze posiłki będą miały te substancje w odpowiednio dobranych ilościach, to wtedy możemy śmiało mówić, iż wzorowo oraz prawidłowo jemy..